ماهی سالمون | دریا سرا

ماهی سالمون

ماهی سالمون یکی از اعضای خانواده آزادماهیان است. آزادماهیان، ماهیانی هستند که به تخم گذاری در آب شیرین رودخانه ها علاقه دارند به همین علت، با وجود زندگی در دریا یا اقیانوس، برای تخم گذاری بر خلاف جریان آب شنا می‌کنند و به رودخانه باز می‌گردند تا در آنجا تخم گذاری کنند. پس از تخم گذاری دوباره به دریا بازمی‌گردند و این چرخه تکرار می‌شود. سالمون نوعی ماهی روغنی است. گوشت آن سفت و پرچرب بوده و چربی در تمام قسمت‌های گوشت پراکنده است. چربی این آبزی از نوع غیراشباع و حاوی اسیدهای چرب امگاـ۳ است و پروتئین آن با کیفیت و حاوی اسیدهای آمینه ضروری است.
قزل آلا و ماهی سالمون هر دو عضو اعضای خانواده آزادماهیان هستند اما گوشت بدن ماهی سالمون صورتی است. با توجه به اینکه ماهی سالمون منبع مناسبی برای ویتامین D و E محسوب می‌شود و نسبت به ماهیان دیگر امگا-3 و پروتئین بیشتری دارد تقاضای نسبتاً زیادی برای آن وجود دارد.
برخی پرورش دهندگان ماهی قزل آلا، با تغییر سبد خوراک ماهی های قزل آلا در آخرین مراحل پرورش، گوشت آن ها را رنگی می‌کنند تا بتوانند به جای ماهی سالمون، گران‌تر بفروشند.
دو مورد از مهم‌ترین تفاوت های ماهی سالمون و قزل آلا این است که :
– نیمه پایین تن ماهی سالمون، بر خلاف قزل آلا خال ندارد.
– فک بالای ماهی سالمون، هرگز از چشمش بالاتر نمی‌رود، اما فک قزل آلا همیشه بالاتر از چشم آن است.
فروشگاه دریاسرا سالمون را به صورت های منجمد، تازه، فیله و فیله دودی به مشتریانش در سراسر ایران ارائه و توزیع می کند.
بارزترین فواید ماهی سالمون:

   • گوشت سالمون به دلیل وجود برخی رنگدانه‌های کارتنوییدی به این رنگ گرایش یافته است. این رنگدانه‌ها، آنتی‌اکسیدان‌های قوی و فعالی هستند که با ورود به بدن موجب رشد و سلامت سلول و بافت‌های بدن شده و با جذب رادیکال‌های آزاد مضر که بر اثر فعل و انفعالات شیمیایی در بدن ایجاد می‌شوند از تخریب و تکثیر بیش از حد سلول و ایجاد تومورهای سرطانی جلوگیری می‌کند. مصرف این ماهی به خصوص برای پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه توصیه می‌شود.
   • ـ سالمون سرشار از ماده‌ای معدنی به نام سلنیوم است. سلنیوم این ماهی با تقویت سیستم ایمنی بدن، خطر عفونت‌ها را کاهش داده و مهم‌ترین ماده معدنی برای افزایش قدرت جنسی و باروری نطفه در مردان جوان است.
   • متاسفانه بدن انسان قادر به تولید حجم مناسبی از امگا۳ نیست. به همین دلیل هم متخصصان مصرف خوراکی‌های سرشار از این اسید چرب پرخاصیت برای بدن را به همه افراد در تمام گروه‌های سنی توصیه می‌کنند. سالمون به دلیل داشتن امگاـ۳ قابل جذب، خاصیت ضدالتهابی داشته و اثر مطلوبی در کاهش دردهای مفصلی و روماتیسمی دارد و شانس زنده ماندن بعد از سکته قلبی را افزایش می‌دهد. 113 گرم از این ماهی 87 درصد از نیاز بدن به امگا3 را تامین می کند و این مقدار از بروز حملات قلبی، ریتم های نامنظم قلب، لخته شدن خون درون رگ ها پیشگیری می کند. انجمن قلب آمریکا به تمام افراد توصیه می‌کند برای حفظ سلامتشان حداقل هفته‌ای ۲ مرتبه ماهی، به‌خصوص ماهی‌های چرب حاوی امگا۳ مصرف کنند. به طور کلی هر وعده ماهی مصرفی باید حدود حداقل۱۳۰-۱۲۰ گرم یا به اندازه کف دست یک خانم، گوشت خالص ماهی باشد.
   • ـ این ماهی یکی از بهترین منابع غیرلبنی ویتامین D است. میزان ویتامین D آن از دیگر ماهی‌ها بالاتر و به جذب کلسیم و رسوب مواد معدنی به داخل سیستم اسکلتی کمک می‌کند. ویتامین B۱۲ آن کم‌خونی همراه با عوارض عصبی را التیام‌ بخشیده و میزان ید آن که از میگو، گوشت قرمز و مرغ بیشتر است.

مصرف گوشت ماهی باعث افزایش قدرت حافظه می‌شود و عملکرد مغز را تقویت می کند. خیلی از متخصصان، نام «غذای مغز» را به ماهی داده‌اند و باعث افزایش قدرت حافظه کوتاه‌مدت در به خاطر سپردن کارها می شود. همچنین درحد چشمگیری از ابتلا به افسردگی و زوال عقل هم پیشگیری می‌کند. همچنین این افراد کمتر تحریکات عصبی از خود نشان می دهند.
مادران باردار می بایست مصرف ماهی سالمون خود را بسیار افزایش دهند زیرا مغز و اعصاب و چشم نوزاد توسط بلوک های بوجود آمده بوسیله امگا3 ساخته می شود. همچنین مادران بایستی به مصرف ماهی سالمون پس از زایمان ادامه دهند زیرا امگا3 از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل می گردد و می تواند به کاهش پیش فعالی و بیماری های آسم در کودکان کمک کند.
چربی امگا 3 موجود ماهی سالمون کمک به کاهش فشار خون می نماید و از تشکیل لخته خون جلوگیری می کند، میزان چربی خون را کاهش داده و ضربان قلب را تنظیم می نماید.

سفارش این محصول
Back to Top